CarManiaCs
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

CarManiaCs

Car Club, Car Forum
 
ΦόρουμΦόρουμ  Ðü&#2Ðü&#2  ΕικονοθήκηΕικονοθήκη  Latest imagesLatest images  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Αντιλιακές Μεμβράνες

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
stavrozgr
Admin
Admin
stavrozgr


Αριθμός μηνυμάτων : 1245
Ηλικία : 39
Τόπος : Δράμα
Registration date : 26/04/2008

Αντιλιακές Μεμβράνες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Αντιλιακές Μεμβράνες   Αντιλιακές Μεμβράνες Icon_minitimeΠεμ Μάης 15, 2008 2:00 pm

κατ'αρχας είναι κάτι για το οποίο αν αποφασίσετε να το κάνετε μόνοι σας κατα 99% θα χρειαστείτε το διπλάσιο απ'όσο αρχικα απαιτείται για τις επιφάνειες που θέλετε να καλύψετε (πετα το μωρε , αφού δεν στρώνει καλα..)

επίσης το αποτέλεσμα δεν ξέρω κατα πόσο θα σας ικανοποιήσει ενω σίγουρα όταν βρίσκεις τοποθετημένα στο εμπόρειο με 180-200 δεν αξίζει τον κόπο να παιδευτείς.

- αγοράζουμε μεμβράνες του γούστου μας ("παίζουν" από 15-60 ευρώ ανάλογα την ποιότητα [αντιχαρακτική ή μη, μαλακή-σκληρή] και τη συνολική επιφάνεια.)
- από εργαλεία-υλικα θέλουμε. : σπάτουλα, χαρτοκόπτη, χαρτί, azax, και ένα ψεκαστήρι γιομάτο με νερό
- κόβουμε στο επιθυμητό σχήμα την μεμβράνη με το χαρτοκόπτη
- καθαρίζουμε σχολαστικά το τζάμι από χώματα-σκόνες.
- αρχίζουμε να αφαιρούμε την "κολλα" (το διάφανο πλαστικό κάλυμμα της μεμβράνης) την ψεκάζουμε αλύπητα με νερο στην πλευρά η οποία θα κολληθει.
- ψεκάζουμε και το τζάμι το ίδιο αλύπητα και ακουμπάμε πάνω την μεμβράνη. λόγω του νερού δεν μπορεί αν κολλήσει απόλυτα οπότε μπορούμε να την κουνήσουμε πέρα δώθε ώστε να έρθει εκεί που θέλουμε.
- έπειτα με τη σπάτουλα και με αποφασιστικές κινήσεις διώχνουμε το νερό που βρίσκεται από το κέντρο προς τα έξω σε κυκλικό μοτίβο ώσπου να φύγει όλο.
- αφού το αφήσουμε να στεγνώσει και να τραβήξει καλά είμαστε έτοιμοι για να "καθαρίσουμε τυχόν εξοχές (πχ γυρω γύρω στο παράθυρο) με τον χαρτοκόπτη.


(!) tips

- είτε απ'έξω είτε από μέσα είανι το ίδιο οπότε βάλτε τα κατα τη δική σας ευκολία. φυσικά αν πάει απ'έξω εχει μεγαλύτερη ευπάθεια καθώς είανι εκτεθημένο στα καιρικά φαινόμενα αλλα έχω δει καταστήματα να τις βάζουν απ'έξω.
- δοκιμάστε πρώτα σε μικρά παράθυρα η άλλα τζάμια ώστε να μην αρχίσετε τα πειράματα κατ'ευθείαν στο αμάξι.
- αν δυσκολεύεστε με το νερό και δεν γλυστράει και τόσο ρίξτε σαπούνι για τα πιάτα και φτιάξτε σαπουνάδα αντί για νερο.
- στο πίσω τζάμι ίσως χρειαστεί να τοποθετήσετε σε δύο ή τρεια μέρη καθώς η μεμβράνες δεν ακολουθουν την καμπύλη που κάνει και τσακίζουν.
- αν θέλετε λίγη ευλυγισία από την μεμβράνη ζεστάνετε την τοπικά με το πιστολάκι για τα μαλλιά


εγω εχω φάει τα μούτρα μου και εχω παιδευτεί πολύ για να τα καταφέρω, μην με κράζετε μετα αν δεν πετύχει!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.carmaniacs.gr
 
Αντιλιακές Μεμβράνες
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
CarManiaCs :: Τεχνικά Θέματα :: How to ή αλλιώς Do it yourself (DIY)-
Μετάβαση σε: